Nomination for External Organisation

The HKIE Members are nominated by the Institution to serve onto a number of advisory boards and committees of Government, tertiary institutions and other public bodies to provide the HKIE views and professional advices on various engineering issues including standards, professional conduct, training and education.

 

Should the HKIE Members be interested in representing the HKIE to serve onto any particular external boards/ committees, they are welcome to indicate their interests to their respective Representatives of Divisions/Committees on CSC directly.

The HKIE's Nominations for External Boards/ Committees
(From 28 June 2017 to 6 March 2018)
Organisation
Board/Committee
Representatives(s)/Nominee(s)
Term of Office
The HKSAR Government
Buildings Department
Authorised Persons Registration Committee (APRC) Panel and APRC under the Buildings Ordinance
The invitation for nominations from the Buildings Department was addressed to Engineers Registration Board (ERB) and assistance was given by the Institution in providing nominations. The following nominations were recommended by the ERB to the Buildings Department:

Ir George CHUNG Lung To
Ir Brian IEONG Kwok Lun
Ir Thomas WONG Kam Chuen
2 years commencing 1.1.2018
Authorised Persons’, Registered Structural Engineers’ and Registered Geotechnical Engineers’ Disciplinary Board Panel under Section 5A of the Buildings Ordinance, Cap 123
The invitation for nominations from the Buildings Department was addressed to Engineers Registration Board (ERB) and assistance was given by the Institution in providing nominations. The following nominations were recommended by the ERB to the Buildings Department:

Authorised Persons in the list of Engineers under Buildings Ordinance
Ir Thomas WONG Kam Chuen
Ir Alan YAU Hoi Ngan
Ir Gabriel YU Lin Keung

Registered Structural Engineers under Buildings Ordinance
Ir CHAN Chi Kong
Ir Philip LAI Kung Ching

Registered Geotechnical Engineers under Buildings Ordinance
Ir Terence CHAN Chun Fai
Ir KOO Yuk Chan
Ir Dr Victor LI Kai Shun
Ir Dr Eric LI Shing Foon
Ir Patrick YONG Yiu Kwong
3 years commencing 1.4.2018
Geotechnical Engineers Registration Committee Panel and Geotechnical Engineers Registration Committee under the Buildings Ordinance
The invitation for nominations from the Buildings Department was addressed to Engineers Registration Board (ERB) and assistance was given by the Institution in providing nominations. The following nominations were recommended by the ERB to the Buildings Department:

Registered Geotechnical Engineers
Ir Chris LEE Tsz Leung
Ir Rupert LEUNG Kwok Yiu
Ir James SZE Wang Cho
Ir Dr Gavin TOH Seng Huat

Registered Structural Engineers
Ir Kevin TANG
Ir Ben TSE Wai Keung
2 years commencing 1.1.2018
Inspectors Registration Committee Panel and Inspectors Registration Committee under the Buildings Ordinance
The invitation for nominations from the Buildings Department was addressed to Engineers Registration Board (ERB) and assistance was given by the Institution in providing nominations. The following nominations were recommended by the ERB to the Buildings Department:

Ir Philip KWOK Chi Tak
Ir Roy WONG Cheung Hang
2 years commencing 1.1.2018
Structural Engineers Registration Committee Panel and Structural Engineers Registration Committee under the Buildings Ordinance
The invitation for nominations from the Buildings Department was addressed to Engineers Registration Board (ERB) and assistance was given by the Institution in providing nominations. The following nominations were recommended by the ERB to the Buildings Department:

Ir Edward CHAN Sai Cheong
Ir Dr LAU Chi Keung
Ir Kevin TANG
2 years commencing 1.1.2018
Technical Committee on the Code of Practice for Demolition of Buildings
Ir CHAN Chi Kong
Ir George CHUNG Lung To
3 years
Technical Committee on the Minor Works Control System
Ir Jonathan LEE Man Kwong
3 years commencing 24.12.2017
Vetting Committee of the Building Safety Loan Scheme
Ir Andrew KWONG Wing Cheong
Ir Thomas TAM Yau Kay
Ir Kevin TANG
2 years commencing 1.2.2018
Working Group on Design for Safety
Ir Charles LEUNG Yu Wah
N/A
Construction Industry Council
Construction Workers Review Board
Ir Dr Sammy WAN Kin Man
3 years from 1.2.2018 to 31.1.2021
Steering Committee for Consultancy Study on Improving the Environmental Performance of the Hong Kong Construction Industry
Ir Dr YUEN Pak Leung
N/A
Steering Committee for Consultancy Study on Improving Time, Cost and Quality Performance of the Hong Kong Construction Industry
Ir Thomas CHAN Kwok Cheung
N/A
Task Group on Construction Safety Courses
Ir Ian ASKEW
1 year from 1.1.2017 to 31.12.2017
Development Bureau
Harbourfront Commission
Regular Representative
Ir Raymond CHAN Kin Sek

Alternate Representative
Ir Victor CHEUNG Chi Kong
2 years from 1.7.2017 to 30.6.2019
Electrical and Mechanical Services Department
Appeal Board Panel under Energy Efficiency (Labelling of Products) Ordinance, Cap 598
Ir Don CHENG Hill Kwong
Ir Dr CHOY Yat Sze
Ir Raymond TAM Siu Lun
Ir Albany TAM Wa Iat
Ir Kelvin TANG Sher Kin
Ir Angel WONG Yuen Yee
3 years from 27.4.2018 to 26.4.2021
Electrical Safety Advisory Committee
Ir Walter AU Tat Kay
2 years from 6.4.2018 to 5.4.2020
Examination Committee for Registration as a Grade B Electrical Worker
Ir Mandy LEUNG Man Yee
Ir YEE Kwong Fai
3 years from 1.1.2018 to 31.12.2020
Examination Committee for Registration as a Grade C Electrical Worker
Ir Walter AU Tat Kay
Ir Brian CHENG Wai Lung
Ir Tony YEUNG Kwong Tung
Ir Dr Jacob YIU Chi Man
3 years from 1.1.2018 to 31.12.2020
Vehicle Maintenance Technical Advisory Committee
Ir LI Tak Fat
2 years commencing 1.6.2018
Environmental Protection Department
Asbestos Administration Committee (2018-2020)
Ir CHAN Chi Man
2 years from 8.3.2018 to 7.3.2020
Professional Persons Environmental Committee
Ir Jonathan LEE Man Kwong
N/A
Home Affairs Department
Appeal Board (Hotel and Guesthouse Accommodation), Appeal Board (Clubs (Safety of Premises)) and Appeal Board (Bedspace Apartments)
Ir Prof CHAN Siu Lai
Ir Dr HO Chi Ming
Ir Anthony KWONG Hui Lok
Ir LAM Chi Sing
Ir Albert YAU Tat Hing
2 years commencing 21.4.2018
The 19th Wong Tai Sin District Quality Building Management Competition
Ir Francis CHOI Man Fai
Mr Benjamin LAM Yau Bun
Ir Sally LEUNG Suk Yan
One-off
Labour Department
Disciplinary Board Panel under the Factories and Industrial Undertakings (Safety Management) Regulation
Mr Johnny SHING Wai Lam
3 years from 1.3.2018 to 28.2.2021
Marine Department
Observer for an Accreditation Visit of its Training Programmes Conducted by the IMarEST
Ir Steven LAI Kam Hung
N/A
Higher Education Institution
The Hong Kong Polytechnic University
Advisory Committee on Civil and Environmental Engineering
Ir LO Pak Cheong
Ir Sidney TONG Pui Keung
2 years from 1.11.2017 to 31.10.2019
Vocational Training Council
Electrical & Mechanical Industry Recognition of Prior Learning Working Committee
Ir Walter AU Tat Kay
2 years from 15.12.2017 to 14.12.2019
Others
The Hong Kong Council of Social Service
Working Group on Flats Production
Ir Paul CHAN Chi Fai
Ir Geoffrey CHAN Loong
Ir Dr Ken CHAN Tsz Kin
Ir Pat IP Wai Hang
Ir Sidney TONG Pui Keung
2 years
Urban Renewal Authority
Task Forces under Technical Committee of Hong Kong Building Rehabilitation Facilitation Services Limited
Task Force 1 – Cost Reference Centre
Ir Jonathan LEE Man Kwong
N/A
The HKSAR Government
Buildings Department
Board/Committee:
Authorised Persons Registration Committee (APRC) Panel and APRC under the Buildings Ordinance
Representatives(s)/Nominee(s):
The invitation for nominations from the Buildings Department was addressed to Engineers Registration Board (ERB) and assistance was given by the Institution in providing nominations. The following nominations were recommended by the ERB to the Buildings Department:

Ir George CHUNG Lung To
Ir Brian IEONG Kwok Lun
Ir Thomas WONG Kam Chuen
Term of Office:
2 years commencing 1.1.2018
Board/Committee:
Authorised Persons’, Registered Structural Engineers’ and Registered Geotechnical Engineers’ Disciplinary Board Panel under Section 5A of the Buildings Ordinance, Cap 123
Representatives(s)/Nominee(s):
The invitation for nominations from the Buildings Department was addressed to Engineers Registration Board (ERB) and assistance was given by the Institution in providing nominations. The following nominations were recommended by the ERB to the Buildings Department:

Authorised Persons in the list of Engineers under Buildings Ordinance
Ir Thomas WONG Kam Chuen
Ir Alan YAU Hoi Ngan
Ir Gabriel YU Lin Keung

Registered Structural Engineers under Buildings Ordinance
Ir CHAN Chi Kong
Ir Philip LAI Kung Ching

Registered Geotechnical Engineers under Buildings Ordinance
Ir Terence CHAN Chun Fai
Ir KOO Yuk Chan
Ir Dr Victor LI Kai Shun
Ir Dr Eric LI Shing Foon
Ir Patrick YONG Yiu Kwong
Term of Office:
3 years commencing 1.4.2018
Board/Committee:
Geotechnical Engineers Registration Committee Panel and Geotechnical Engineers Registration Committee under the Buildings Ordinance
Representatives(s)/Nominee(s):
The invitation for nominations from the Buildings Department was addressed to Engineers Registration Board (ERB) and assistance was given by the Institution in providing nominations. The following nominations were recommended by the ERB to the Buildings Department:

Registered Geotechnical Engineers
Ir Chris LEE Tsz Leung
Ir Rupert LEUNG Kwok Yiu
Ir James SZE Wang Cho
Ir Dr Gavin TOH Seng Huat

Registered Structural Engineers
Ir Kevin TANG
Ir Ben TSE Wai Keung
Term of Office:
2 years commencing 1.1.2018
Board/Committee:
Inspectors Registration Committee Panel and Inspectors Registration Committee under the Buildings Ordinance
Representatives(s)/Nominee(s):
The invitation for nominations from the Buildings Department was addressed to Engineers Registration Board (ERB) and assistance was given by the Institution in providing nominations. The following nominations were recommended by the ERB to the Buildings Department:

Ir Philip KWOK Chi Tak
Ir Roy WONG Cheung Hang
Term of Office:
2 years commencing 1.1.2018
Board/Committee:
Structural Engineers Registration Committee Panel and Structural Engineers Registration Committee under the Buildings Ordinance
Representatives(s)/Nominee(s):
The invitation for nominations from the Buildings Department was addressed to Engineers Registration Board (ERB) and assistance was given by the Institution in providing nominations. The following nominations were recommended by the ERB to the Buildings Department:

Ir Edward CHAN Sai Cheong
Ir Dr LAU Chi Keung
Ir Kevin TANG
Term of Office:
2 years commencing 1.1.2018
Board/Committee:
Technical Committee on the Code of Practice for Demolition of Buildings
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir CHAN Chi Kong
Ir George CHUNG Lung To
Term of Office:
3 years
Board/Committee:
Technical Committee on the Minor Works Control System
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Jonathan LEE Man Kwong
Term of Office:
3 years commencing 24.12.2017
Board/Committee:
Vetting Committee of the Building Safety Loan Scheme
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Andrew KWONG Wing Cheong
Ir Thomas TAM Yau Kay
Ir Kevin TANG
Term of Office:
2 years commencing 1.2.2018
Board/Committee:
Working Group on Design for Safety
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Charles LEUNG Yu Wah
Term of Office:
N/A
Construction Industry Council
Board/Committee:
Construction Workers Review Board
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Dr Sammy WAN Kin Man
Term of Office:
3 years from 1.2.2018 to 31.1.2021
Board/Committee:
Steering Committee for Consultancy Study on Improving the Environmental Performance of the Hong Kong Construction Industry
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Dr YUEN Pak Leung
Term of Office:
N/A
Board/Committee:
Steering Committee for Consultancy Study on Improving Time, Cost and Quality Performance of the Hong Kong Construction Industry
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Thomas CHAN Kwok Cheung
Term of Office:
N/A
Board/Committee:
Task Group on Construction Safety Courses
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Ian ASKEW
Term of Office:
1 year from 1.1.2017 to 31.12.2017
Development Bureau
Board/Committee:
Harbourfront Commission
Representatives(s)/Nominee(s):
Regular Representative
Ir Raymond CHAN Kin Sek

Alternate Representative
Ir Victor CHEUNG Chi Kong
Term of Office:
2 years from 1.7.2017 to 30.6.2019
Electrical and Mechanical Services Department
Board/Committee:
Appeal Board Panel under Energy Efficiency (Labelling of Products) Ordinance, Cap 598
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Don CHENG Hill Kwong
Ir Dr CHOY Yat Sze
Ir Raymond TAM Siu Lun
Ir Albany TAM Wa Iat
Ir Kelvin TANG Sher Kin
Ir Angel WONG Yuen Yee
Term of Office:
3 years from 27.4.2018 to 26.4.2021
Board/Committee:
Electrical Safety Advisory Committee
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Walter AU Tat Kay
Term of Office:
2 years from 6.4.2018 to 5.4.2020
Board/Committee:
Examination Committee for Registration as a Grade B Electrical Worker
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Mandy LEUNG Man Yee
Ir YEE Kwong Fai
Term of Office:
3 years from 1.1.2018 to 31.12.2020
Board/Committee:
Examination Committee for Registration as a Grade C Electrical Worker
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Walter AU Tat Kay
Ir Brian CHENG Wai Lung
Ir Tony YEUNG Kwong Tung
Ir Dr Jacob YIU Chi Man
Term of Office:
3 years from 1.1.2018 to 31.12.2020
Board/Committee:
Vehicle Maintenance Technical Advisory Committee
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir LI Tak Fat
Term of Office:
2 years commencing 1.6.2018
Environmental Protection Department
Board/Committee:
Asbestos Administration Committee (2018-2020)
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir CHAN Chi Man
Term of Office:
2 years from 8.3.2018 to 7.3.2020
Board/Committee:
Professional Persons Environmental Committee
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Jonathan LEE Man Kwong
Term of Office:
N/A
Home Affairs Department
Board/Committee:
Appeal Board (Hotel and Guesthouse Accommodation), Appeal Board (Clubs (Safety of Premises)) and Appeal Board (Bedspace Apartments)
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Prof CHAN Siu Lai
Ir Dr HO Chi Ming
Ir Anthony KWONG Hui Lok
Ir LAM Chi Sing
Ir Albert YAU Tat Hing
Term of Office:
2 years commencing 21.4.2018
Board/Committee:
The 19th Wong Tai Sin District Quality Building Management Competition
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Francis CHOI Man Fai
Mr Benjamin LAM Yau Bun
Ir Sally LEUNG Suk Yan
Term of Office:
One-off
Labour Department
Board/Committee:
Disciplinary Board Panel under the Factories and Industrial Undertakings (Safety Management) Regulation
Representatives(s)/Nominee(s):
Mr Johnny SHING Wai Lam
Term of Office:
3 years from 1.3.2018 to 28.2.2021
Marine Department
Board/Committee:
Observer for an Accreditation Visit of its Training Programmes Conducted by the IMarEST
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Steven LAI Kam Hung
Term of Office:
N/A
Higher Education Institution
The Hong Kong Polytechnic University
Board/Committee:
Advisory Committee on Civil and Environmental Engineering
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir LO Pak Cheong
Ir Sidney TONG Pui Keung
Term of Office:
2 years from 1.11.2017 to 31.10.2019
Vocational Training Council
Board/Committee:
Electrical & Mechanical Industry Recognition of Prior Learning Working Committee
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Walter AU Tat Kay
Term of Office:
2 years from 15.12.2017 to 14.12.2019
Others
The Hong Kong Council of Social Service
Board/Committee:
Working Group on Flats Production
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Paul CHAN Chi Fai
Ir Geoffrey CHAN Loong
Ir Dr Ken CHAN Tsz Kin
Ir Pat IP Wai Hang
Ir Sidney TONG Pui Keung
Term of Office:
2 years
Urban Renewal Authority
Board/Committee:
Task Forces under Technical Committee of Hong Kong Building Rehabilitation Facilitation Services Limited
Representatives(s)/Nominee(s):
Task Force 1 – Cost Reference Centre
Ir Jonathan LEE Man Kwong
Term of Office:
N/A