Nomination for External Organisation

The HKIE Members are nominated by the Institution to serve onto a number of advisory boards and committees of Government, tertiary institutions and other public bodies to provide the HKIE views and professional advices on various engineering issues including standards, professional conduct, training and education.

 

The HKIE's Nominations for External Boards/ Committees
(From 24 June 2020 to 3 March 2021)
Organisation
Board/Committee
Representatives(s)/Nominee(s)
Term of Office
The HKSAR Government
Buildings Department
Authorised Persons', Registered Structural Engineers' and Registered Geotechnical Engineers' Disciplinary Board Panel under the Buildings Ordinance
The invitation for nominations from the Buildings Department was addressed to the ERB and assistance was given by the Institution in providing nomination. The following nominations were submitted to the ERB for consideration:

Authorised Persons in the list of Engineers under Buildings Ordinance
Ir Benny LAI Siu Lun
Ir Raymond LO Man Chiu
Ir Patrick NG Wai Ming
Ir Alan YAU Hoi Ngan

Registered Structural Engineers under Buildings Ordinance
Ir CHAN Chi Kong
Ir Prof Joseph CHI Wuh Jian
Ir Dr James LAU Chi Wang
Ir Jacky WONG Woon Ki
Ir Andes WONG Yiu Wang

Registered Geotechnical Engineers under Buildings Ordinance
Ir Tony CHEUNG Chin To
Ir Lewis CHEUNG Kwan
Ir Rupert LEUNG Kwok Yiu
Ir Henry SHIU Sun Hin
Ir James SZE Wang Cho
3 years commencing 1.4.2021
Contractors Registration Committee (CRC) Panel and CRCs under the Buildings Ordinance
The invitation for nominations from the Buildings Department was addressed to the ERB and assistance was given by the Institution in providing nomination. The following nominations were submitted to the ERB for consideration:

Authorised Persons or Registered Structural Engineers
Ir Paul CHAN Chi Fai
Ir Welfred LI Chi Wah
Ir Vincent NGAI Chi Kin
Ir Vincent TAM Wing Yeung
Ir Thomas TAM Yau Kay
Ir Roy WONG Cheung Hang
Ir Terence YAU Lap Yan

Registered Geotechnical Engineers
Ir Derek KWOK Chi Lok
Ir Danny LUI Kim Hung
Ir Clifford PHUNG Wing Cheung
Ir SZE Tak Ying

Registered Professional Engineers in Building Services or Electrical/Mechanical Discipline possessing expertise in ventilation works and preferably an active Authorised Signatory in the ventilation works category
Ir John CHAN Chun Kit
Ir WOO Hin Leung
2 years (2021 and 2022)
Minor Works Contractors Registration Committee (MWCRC) Panel and MWCRCs under the Buildings Ordinance
The invitation for nominations from the Buildings Department was addressed to the ERB and assistance was given by the Institution in providing nomination. The following nominations were submitted to the ERB for consideration:

Ir CHAN Bong Kwok
Ir Paul CHAN Chi Fai
Ir Edward CHAN Sai Cheong
Ir Alex LAI Wai Wah
Ir Welfred LI Chi Wah
2 years (2021 and 2022)
Task Force on Industry Adoption of Electronic Submission Hub
Member
Ir Raymond LO Man Chiu

Alternate Member
Ir Thomas LAU Ming Yu
N/A
Technical Committee on Building Safety and Health Requirements for Historic Buildings under the Buildings Ordinance
Ir Kevin TANG
3 years commencing 1.6.2021
Technical Committee on the Code of Practice for Dead and Imposed Loads
Ir Prof CHAN Siu Lai
Ir Prof Adam CHOY Siu Chung
3 years commencing from January 2021
Technical Committee on the Code of Practice for Demolition of Buildings
Ir CHAN Chi Kong
Ir Edmond SO Wah Wai
3 years commencing from January 2021
Technical Committee for the Code of Practice for Foundations
Structural Discipline
Ir Prof Adam CHOY Siu Chung
Ir Kevin TANG

Geotechnical Discipline
Ir Maureen NG
Ir Terence YAU Lap Yan
3 years commencing from January 2021
Technical Committee on the Code of Practice for Precast Concrete Construction
Ir FONG Pak Tong
Ir Prof Daniel LO Sai Huen
3 years commencing from January 2021
Technical Committee on the Code of Practice for Site Supervision
Ir Chris LEE Tsz Leung
3 years commencing from the date of appointment
Technical Committee on the Code of Practice for Structural Use of Concrete
Ir George CHUNG Lung To
Ir Paul TSANG Sau Chung
3 years commencing from January 2021
Technical Committee on the Code of Practice for Structural Use of Steel
Ir CHAN Chi Kong
Ir Prof Adam CHOY Siu Chung
3 years commencing from January 2021
Technical Committee on the Code of Practice on Wind Effects in Hong Kong
Ir Kevin TANG
Ir Ben TSE Wai Keung
3 years commencing September 2020
Technical Committee on the Minor Works Control System
Ir Lesly LEUNG Po Po
3 years commencing 24.12.2020
Working Group on Specific Standards for Performance-based GFA Concession Mechanism
Ir Vincent TAM Wing Yeung
Ir Terence YAU Lap Yan
N/A
Construction Industry Council (CIC)
CIC BIM Competition 2021 Organising Committee
Ir Francis LEUNG Chi Suen
One-off
CIC-BIM Network
Ir Francis LEUNG Chi Suen
N/A
Construction Workers Review Board
Ir Felix FONG Wai Pan
3 years from 1.2.2021 to 31.1.2024
Task Force on BIM Training
Ir Francis LEUNG Chi Suen
A term until 31.1.2022
Task Force on Construction Digitalisation
Ir Dr George SZE Lee Wah
until 5.4.2022
Task Force on Optimal Construction Volume and Resources Utilisation
Ir Tim LEUNG Man Tim
24 months from the first meeting
Development Bureau
Appeal Board Panel under the Construction Workers Registration Ordinance (CWRO) (Cap 583)
Ir Felix CHAN Chun Tao
Ir Brian CHENG Wai Lung
Ir Henry CHEUNG Nin Sang
Ir Steven LAI Kam Hung
Ir Prof Jonathan LEE Man Kwong
Ir Sally LEUNG Suk Yan
Ir Dr LI Chi Kwong
Ir Alcohol MOK Kwok Ho
Ir Simon NG Pak Hung
Ir Patrick NG Ying Piu
Ir Kevin TANG
Ir Victon WONG Wing Lung
Ir Alan YAN Wai Ming
Ir Albert YAU Tat Hing
Mr Daniel YIP Toa Sun
Ir Tony ZA Wai Gin
2 years from 25.1.2021 to 24.1.2023
Construction Industry Council
Ir Prof P L YUEN
A term of 2 years with effect from 1.2.2021
Development Bureau – Works Branch
Steering Committee on Construction Innovation and Technology Fund
Ir Edwin CHUNG Kwok Fai
From 7.9.2020 to 6.9.2022
Electrical and Mechanical Services Department
Appeal Board Panel under Energy Efficiency (Labelling of Products) Ordinance, Cap 598
Ir Walter AU Tat Kay
Ir Dr Philip CHAN Kan Ip
Ir Dr Tracy CHOY Yat Sze
Ir Ryan LAM Chun Man
Ir Stanley LEUNG Kwun Wah
3 years commencing 27.4.2021
District Cooling Services Ordinance (Cap 624) Appeal Board Panel
Corporate Members in the Electrical Discipline, Mechanical Discipline or Building Services Discipline
Ir Dr Philip CHAN Kan Ip
Ir Dr LEE Wai Ling
Ir Kenneth LI Siu Kong
Ir Dicky POON Yat Fai

Corporate Members in other Disciplines
Ir Charles CHAN Hing Lung
Ir IP Tat Yan
Ir Tim LEUNG Man Tim
Ir Kelvin TANG Sher Kin
3 years with effect from 9.2.2021
Examination Committee for Registration as a Grade B Electrical Worker
Ir Dr Edward LO Wai Chau
Ir Keith YUE Wai Pui
3 years from 1.1.2021 to 31.12.2023
Examination Committee for Registration as a Grade C Electrical Worker
Ir Walter AU Tat Kay
Ir Brian CHENG Wai Lung
Ir Dr Anthony LO Chi Wah
Ir Dr WONG Ka Chung
3 years from 1.1.2021 to 31.12.2023
Lift and Escalator Safety Advisory Committee
Ir HO Sau Chiu
2 years commencing 9.7.2021
Fire Services Department
Advisory Committee under Fire Safety (Buildings) Ordinance, Cap 572
Ir TSE Shu Lung
Ir Keith YUE Wai Pui
2 years from 1.3.2021 to 28.2.2023
Advisory Committee under Fire Safety (Industrial Buildings) Ordinance Cap. 636
Ir Jimmy LI Kwun
Ir Dr Fiona TSUI Suk Chong
From 1.3.2021 to 28.2.2023
Home Affairs Department
Advisory Panel on Licensing of Hotels and Guesthouses
Miss Esther MAK Yim Ting
2 years with effective from 1.12.2020
Office of the Communications Authority
Telecommunications Regulatory Affairs Advisory Committee and Radio Spectrum and Technical Standards Advisory Committee
Telecommunications Regulatory Affairs Advisory Committee
Ordinary member
Ir Wilson KWOK Wai Shun
Alternate member
Ir Alan CHAN Ying Kwong

Radio Spectrum and Technical Standards Advisory Committee
Ordinary member
Ir John CHAN Kwan Wing
Alternate member
Ir CHU Wing Yuen
2 years starting from September 2020
Urban Renewal Authority
Committees/ Task Force of Hong Kong Building Rehabilitation Facilitation Services Limited
Technical Committee
Ir Dr Philip CHAN Kan Ip

Task Force 3 of Technical Committee
Ir Patrick NG Wai Ming

Service Providers Committee
Ir Paul CHAN Chi Fai

Promotion Committee
Ir Anthony KWONG Hui Lok
6 years from 1.9.2020 to 31.8.2026
Higher Education Institution
The Chinese University of Hong Kong
Advisory Committee of the CUHK Jockey Club AI for the Future Project
Ir Curie LEE Chi Kit
3 years (2020-2022)
The University of Hong Kong
Advisory Committee of the Department of Civil Engineering
Ir Dr Julian KWAN Shun Hang
2 years from 1.9.2020 to 31.8.2022
Vocational Training Council (VTC)
Focus Group of the 2020 Manpower Update of the Innovation and Technology Sector
Ir Dr Vincent NG To Yee
N/A
Training Boards of the VTC
Building, Civil Engineering and Built Environment Training Board
Ir Prof POON Chi Sun

Electrical & Mechanical Services Training Board
Ir Brian CHENG Wai Lung

Innovation and Technology Training Board
Ir Dr Ritz LAU Ming Ho
2 years from 1.4.2021 to 31.3.2023
Others
BEAM Society Limited
BEAM Plus Interiors (BI) Steering Committee
Ir Prof Joseph CHI Wuh Jian
About 15 months
Kowloon City District Council
2020-2021年度九龍城區優質樓宇活動 - 優質樓宇管理比賽暨最佳環境衛生大廈選舉
Ir LAM Chi Sing
Mr Benjamin LAM Yau Bun
Ir Sally LEUNG Suk Yan
One-off
Social Workers Registration Board (SWRB)
Assessment Panel of the SWRB
Ir CHAN Chi Man
Ir Wilson WONG Wai Shun
Ir YEE Kwong Fai
From mid-January 2021 to 31.8.2024
University Grants Committee (UGC) of Hong Kong
Invitation to Assess Potential Research Impacts of Research Impact Fund (RIF) Proposals
Ir Prof P L YUEN
One-off
The HKSAR Government
Technical Committee on the Code of Practice for Demolition of Buildings
Buildings Department
Board/Committee:
Authorised Persons', Registered Structural Engineers' and Registered Geotechnical Engineers' Disciplinary Board Panel under the Buildings Ordinance
Representatives(s)/Nominee(s):
The invitation for nominations from the Buildings Department was addressed to the ERB and assistance was given by the Institution in providing nomination. The following nominations were submitted to the ERB for consideration:

Authorised Persons in the list of Engineers under Buildings Ordinance
Ir Benny LAI Siu Lun
Ir Raymond LO Man Chiu
Ir Patrick NG Wai Ming
Ir Alan YAU Hoi Ngan

Registered Structural Engineers under Buildings Ordinance
Ir CHAN Chi Kong
Ir Prof Joseph CHI Wuh Jian
Ir Dr James LAU Chi Wang
Ir Jacky WONG Woon Ki
Ir Andes WONG Yiu Wang

Registered Geotechnical Engineers under Buildings Ordinance
Ir Tony CHEUNG Chin To
Ir Lewis CHEUNG Kwan
Ir Rupert LEUNG Kwok Yiu
Ir Henry SHIU Sun Hin
Ir James SZE Wang Cho
Term of Office:
3 years commencing 1.4.2021
Board/Committee:
Contractors Registration Committee (CRC) Panel and CRCs under the Buildings Ordinance
Representatives(s)/Nominee(s):
The invitation for nominations from the Buildings Department was addressed to the ERB and assistance was given by the Institution in providing nomination. The following nominations were submitted to the ERB for consideration:

Authorised Persons or Registered Structural Engineers
Ir Paul CHAN Chi Fai
Ir Welfred LI Chi Wah
Ir Vincent NGAI Chi Kin
Ir Vincent TAM Wing Yeung
Ir Thomas TAM Yau Kay
Ir Roy WONG Cheung Hang
Ir Terence YAU Lap Yan

Registered Geotechnical Engineers
Ir Derek KWOK Chi Lok
Ir Danny LUI Kim Hung
Ir Clifford PHUNG Wing Cheung
Ir SZE Tak Ying

Registered Professional Engineers in Building Services or Electrical/Mechanical Discipline possessing expertise in ventilation works and preferably an active Authorised Signatory in the ventilation works category
Ir John CHAN Chun Kit
Ir WOO Hin Leung
Term of Office:
2 years (2021 and 2022)
Board/Committee:
Minor Works Contractors Registration Committee (MWCRC) Panel and MWCRCs under the Buildings Ordinance
Representatives(s)/Nominee(s):
The invitation for nominations from the Buildings Department was addressed to the ERB and assistance was given by the Institution in providing nomination. The following nominations were submitted to the ERB for consideration:

Ir CHAN Bong Kwok
Ir Paul CHAN Chi Fai
Ir Edward CHAN Sai Cheong
Ir Alex LAI Wai Wah
Ir Welfred LI Chi Wah
Term of Office:
2 years (2021 and 2022)
Board/Committee:
Task Force on Industry Adoption of Electronic Submission Hub
Representatives(s)/Nominee(s):
Member
Ir Raymond LO Man Chiu

Alternate Member
Ir Thomas LAU Ming Yu
Term of Office:
N/A
Board/Committee:
Technical Committee on Building Safety and Health Requirements for Historic Buildings under the Buildings Ordinance
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Kevin TANG
Term of Office:
3 years commencing 1.6.2021
Board/Committee:
Technical Committee on the Code of Practice for Dead and Imposed Loads
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Prof CHAN Siu Lai
Ir Prof Adam CHOY Siu Chung
Term of Office:
3 years commencing from January 2021
Board/Committee:
Technical Committee on the Code of Practice for Demolition of Buildings
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir CHAN Chi Kong
Ir Edmond SO Wah Wai
Term of Office:
3 years commencing from January 2021
Board/Committee:
Technical Committee for the Code of Practice for Foundations
Representatives(s)/Nominee(s):
Structural Discipline
Ir Prof Adam CHOY Siu Chung
Ir Kevin TANG

Geotechnical Discipline
Ir Maureen NG
Ir Terence YAU Lap Yan
Term of Office:
3 years commencing from January 2021
Board/Committee:
Technical Committee on the Code of Practice for Precast Concrete Construction
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir FONG Pak Tong
Ir Prof Daniel LO Sai Huen
Term of Office:
3 years commencing from January 2021
Board/Committee:
Technical Committee on the Code of Practice for Site Supervision
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Chris LEE Tsz Leung
Term of Office:
3 years commencing from the date of appointment
Board/Committee:
Technical Committee on the Code of Practice for Structural Use of Concrete
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir George CHUNG Lung To
Ir Paul TSANG Sau Chung
Term of Office:
3 years commencing from January 2021
Board/Committee:
Technical Committee on the Code of Practice for Structural Use of Steel
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir CHAN Chi Kong
Ir Prof Adam CHOY Siu Chung
Term of Office:
3 years commencing from January 2021
Board/Committee:
Technical Committee on the Code of Practice on Wind Effects in Hong Kong
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Kevin TANG
Ir Ben TSE Wai Keung
Term of Office:
3 years commencing September 2020
Board/Committee:
Technical Committee on the Minor Works Control System
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Lesly LEUNG Po Po
Term of Office:
3 years commencing 24.12.2020
Board/Committee:
Working Group on Specific Standards for Performance-based GFA Concession Mechanism
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Vincent TAM Wing Yeung
Ir Terence YAU Lap Yan
Term of Office:
N/A
Construction Industry Council (CIC)
Board/Committee:
CIC BIM Competition 2021 Organising Committee
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Francis LEUNG Chi Suen
Term of Office:
One-off
Board/Committee:
CIC-BIM Network
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Francis LEUNG Chi Suen
Term of Office:
N/A
Board/Committee:
Construction Workers Review Board
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Felix FONG Wai Pan
Term of Office:
3 years from 1.2.2021 to 31.1.2024
Board/Committee:
Task Force on BIM Training
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Francis LEUNG Chi Suen
Term of Office:
A term until 31.1.2022
Board/Committee:
Task Force on Construction Digitalisation
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Dr George SZE Lee Wah
Term of Office:
until 5.4.2022
Board/Committee:
Task Force on Optimal Construction Volume and Resources Utilisation
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Tim LEUNG Man Tim
Term of Office:
24 months from the first meeting
Development Bureau
Board/Committee:
Appeal Board Panel under the Construction Workers Registration Ordinance (CWRO) (Cap 583)
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Felix CHAN Chun Tao
Ir Brian CHENG Wai Lung
Ir Henry CHEUNG Nin Sang
Ir Steven LAI Kam Hung
Ir Prof Jonathan LEE Man Kwong
Ir Sally LEUNG Suk Yan
Ir Dr LI Chi Kwong
Ir Alcohol MOK Kwok Ho
Ir Simon NG Pak Hung
Ir Patrick NG Ying Piu
Ir Kevin TANG
Ir Victon WONG Wing Lung
Ir Alan YAN Wai Ming
Ir Albert YAU Tat Hing
Mr Daniel YIP Toa Sun
Ir Tony ZA Wai Gin
Term of Office:
2 years from 25.1.2021 to 24.1.2023
Board/Committee:
Construction Industry Council
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Prof P L YUEN
Term of Office:
A term of 2 years with effect from 1.2.2021
Development Bureau – Works Branch
Board/Committee:
Steering Committee on Construction Innovation and Technology Fund
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Edwin CHUNG Kwok Fai
Term of Office:
From 7.9.2020 to 6.9.2022
Electrical and Mechanical Services Department
Board/Committee:
Appeal Board Panel under Energy Efficiency (Labelling of Products) Ordinance, Cap 598
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Walter AU Tat Kay
Ir Dr Philip CHAN Kan Ip
Ir Dr Tracy CHOY Yat Sze
Ir Ryan LAM Chun Man
Ir Stanley LEUNG Kwun Wah
Term of Office:
3 years commencing 27.4.2021
Board/Committee:
District Cooling Services Ordinance (Cap 624) Appeal Board Panel
Representatives(s)/Nominee(s):
Corporate Members in the Electrical Discipline, Mechanical Discipline or Building Services Discipline
Ir Dr Philip CHAN Kan Ip
Ir Dr LEE Wai Ling
Ir Kenneth LI Siu Kong
Ir Dicky POON Yat Fai

Corporate Members in other Disciplines
Ir Charles CHAN Hing Lung
Ir IP Tat Yan
Ir Tim LEUNG Man Tim
Ir Kelvin TANG Sher Kin
Term of Office:
3 years with effect from 9.2.2021
Board/Committee:
Examination Committee for Registration as a Grade B Electrical Worker
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Dr Edward LO Wai Chau
Ir Keith YUE Wai Pui
Term of Office:
3 years from 1.1.2021 to 31.12.2023
Board/Committee:
Examination Committee for Registration as a Grade C Electrical Worker
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Walter AU Tat Kay
Ir Brian CHENG Wai Lung
Ir Dr Anthony LO Chi Wah
Ir Dr WONG Ka Chung
Term of Office:
3 years from 1.1.2021 to 31.12.2023
Board/Committee:
Lift and Escalator Safety Advisory Committee
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir HO Sau Chiu
Term of Office:
2 years commencing 9.7.2021
Fire Services Department
Board/Committee:
Advisory Committee under Fire Safety (Buildings) Ordinance, Cap 572
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir TSE Shu Lung
Ir Keith YUE Wai Pui
Term of Office:
2 years from 1.3.2021 to 28.2.2023
Board/Committee:
Advisory Committee under Fire Safety (Industrial Buildings) Ordinance Cap. 636
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Jimmy LI Kwun
Ir Dr Fiona TSUI Suk Chong
Term of Office:
From 1.3.2021 to 28.2.2023
Home Affairs Department
Board/Committee:
Advisory Panel on Licensing of Hotels and Guesthouses
Representatives(s)/Nominee(s):
Miss Esther MAK Yim Ting
Term of Office:
2 years with effective from 1.12.2020
Office of the Communications Authority
Board/Committee:
Telecommunications Regulatory Affairs Advisory Committee and Radio Spectrum and Technical Standards Advisory Committee
Representatives(s)/Nominee(s):
Telecommunications Regulatory Affairs Advisory Committee
Ordinary member
Ir Wilson KWOK Wai Shun
Alternate member
Ir Alan CHAN Ying Kwong

Radio Spectrum and Technical Standards Advisory Committee
Ordinary member
Ir John CHAN Kwan Wing
Alternate member
Ir CHU Wing Yuen
Term of Office:
2 years starting from September 2020
Urban Renewal Authority
Board/Committee:
Committees/ Task Force of Hong Kong Building Rehabilitation Facilitation Services Limited
Representatives(s)/Nominee(s):
Technical Committee
Ir Dr Philip CHAN Kan Ip

Task Force 3 of Technical Committee
Ir Patrick NG Wai Ming

Service Providers Committee
Ir Paul CHAN Chi Fai

Promotion Committee
Ir Anthony KWONG Hui Lok
Term of Office:
6 years from 1.9.2020 to 31.8.2026
Higher Education Institution
The Chinese University of Hong Kong
Board/Committee:
Advisory Committee of the CUHK Jockey Club AI for the Future Project
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Curie LEE Chi Kit
Term of Office:
3 years (2020-2022)
The University of Hong Kong
Board/Committee:
Advisory Committee of the Department of Civil Engineering
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Dr Julian KWAN Shun Hang
Term of Office:
2 years from 1.9.2020 to 31.8.2022
Vocational Training Council (VTC)
Board/Committee:
Focus Group of the 2020 Manpower Update of the Innovation and Technology Sector
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Dr Vincent NG To Yee
Term of Office:
N/A
Board/Committee:
Training Boards of the VTC
Representatives(s)/Nominee(s):
Building, Civil Engineering and Built Environment Training Board
Ir Prof POON Chi Sun

Electrical & Mechanical Services Training Board
Ir Brian CHENG Wai Lung

Innovation and Technology Training Board
Ir Dr Ritz LAU Ming Ho
Term of Office:
2 years from 1.4.2021 to 31.3.2023
Others
BEAM Society Limited
Board/Committee:
BEAM Plus Interiors (BI) Steering Committee
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Prof Joseph CHI Wuh Jian
Term of Office:
About 15 months
Kowloon City District Council
Board/Committee:
2020-2021年度九龍城區優質樓宇活動 - 優質樓宇管理比賽暨最佳環境衛生大廈選舉
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir LAM Chi Sing
Mr Benjamin LAM Yau Bun
Ir Sally LEUNG Suk Yan
Term of Office:
One-off
Social Workers Registration Board (SWRB)
Board/Committee:
Assessment Panel of the SWRB
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir CHAN Chi Man
Ir Wilson WONG Wai Shun
Ir YEE Kwong Fai
Term of Office:
From mid-January 2021 to 31.8.2024
University Grants Committee (UGC) of Hong Kong
Board/Committee:
Invitation to Assess Potential Research Impacts of Research Impact Fund (RIF) Proposals
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Prof P L YUEN
Term of Office:
One-off
We use cookies on this site to facilitate your ability to login for technical reasons. Cookie Policy